Klub Pogodnej Jesieni - Ośrodek Pomocy Społecznej Środa Wlkp.

Idź do spisu treści

Menu główne

Klub Pogodnej Jesieni

inne działania
 
 


Co nowego u seniorów
w Klubie Pogodnej Jesieni

         „Aktywizacja osób starszych szansą na godne starzenie się”- to nowy program Ośrodka Pomocy Społecznej w Środzie Wlkp. realizowany od m-ca marca br. na rzecz i wspólnie z seniorami - w szczególności  członkami Klubu Pogodnej Jesieni i mieszkańcami Domu przy ul. Szpitalnej 10. Program zakłada poszerzenie działalności Klubu (spotkania poniedziałkowe) o kolejne, aktywne oferty organizacji czasu wolnego seniorów (spotkania w środy i czwartki). Zgodnie z założeniami programowymi na przełomie lutego i marca br. utworzona została m.in. sekcja kulinarna, aktywności fizycznej, artystyczna i komputerowa, o czym informowała Gazeta Średzka już w marcu br. Członkowie poszczególnych sekcji pod opieką pracowników OPS: Katarzyny Keter, Dariusza Stefaniaka i Andrzeja Piątka realizują program podczas cotygodniowych, dodatkowych spotkań.  
         W trakcie marcowych, kwietniowych i majowych warsztatów trwała ożywiona
działalność. I tak:
1. w ramach sekcji kulinarnej, seniorzy gotowali, piekli i poznawali nowe smaki. Powstawały najróżniejsze potrawy według starych, prawie zapomnianych, ale też i współczesnych przepisów. Każde spotkanie inspirowane było potrzebami kulinarnymi seniorów, którzy dążyli do przygotowania potraw, o których słyszeli, lecz zabrakło okazji do ich samodzielnego przygotowania. W ten sposób powstał placek węgierski, ciasto sypane, sernik bez sera
tzw. styropian, szybka sałatka czy potrawy z wykorzystaniem ciasta francuskiego, a między innymi parówki w cieście i ślimak z żółtym serem i szynką. Spotkania przebiegały w miłej atmosferze wzajemnej pracy i w otoczeniu aromatów kosząco drażniących nozdrza, by w końcu móc rozkoszować się smakiem przygotowanych pyszności. Wszystkie użyte przepisy są skrzętnie przechowywane w dokumentacji sekcji kulinarnej i nic nie stoi na przeszkodzie, aby je ponownie wykorzystać czy udostępnić chętnym.
2. Działania w ramach sekcji aktywności fizycznej nakierowane są na utrzymanie, a nawet na podniesienie sprawności fizycznej, poprzez różnorodne ćwiczenia ruchowe. Lekka gimnastyka, jazda na rowerach, to też dobry sposób na spalenie kalorii i zrzucenie zbędnych kilogramów. Bardzo trafną i lubianą przez seniorów, a także uznawaną przez rehabilitantów za dobroczynną dla organizmu jest oferta aktywnego ruchu w formie tańca towarzyskiego, dzięki któremu ćwiczy kompleksowo cały organizm, zarówno narządy ruchu, jak też układ krążenia czy oddechowy.  Tak zrelaksowany i dotleniony organizm ułatwia seniorom codzienne funkcjonowanie.
3. Zajęcia komputerowe prowadzone w ramach niedawno otwartej w Domu Pogodnej Jesieni „kawiarenki internetowej” gromadzą coraz większą liczbę
uczestników. Ten nowoczesny sposób pozyskiwania wiedzy do niedawna był przez seniorów niedoceniany i uważany za zagwarantowany wyłącznie dla młodszego pokolenia. Nauczenie się korzystania ze zdobyczy współczesnej techniki
komputera i internetu, okazuje się świetnym sposobem do  podejmowania nowych wyzwań, zmuszania naszego mózgu do wysiłku, zapamiętywania, twórczego myślenia. Ulubionymi stronami www są informacje z Urzędu Miejskiego i instytucji działających lokalnie, strony NGO* poświęcone seniorom, czy też praktyczne np. przepisy, które wykorzystywane są w ramach warsztatów kulinarnych.
         Średzcy seniorzy, to silna grupa społeczna, bardzo aktywna i otwarta na nowe wyzwania. To grupa społeczna, której zaktywizowanie, zwłaszcza w dobie starzejących się społeczeństw europejskich, do których należy przede wszystkim Polska, dla utrzymania życia seniorów na dobrym poziomie, winno być priorytetem w działaniach osób zawodowo zajmujących się godnym starzeniem i starością. Realizacja przez OPS programu „Aktywizacja osób starszych szansą na godne starzenie się” również temu służy.   

P.S. We wszystkich zajęciach warsztatowych zakłada się udział od 5-8 seniorów.


*
Organizacja pozarządowa (ang. non-government organization, popularny skrót NGO) – organizacja działająca na rzecz wybranego interesu i niedziałająca w celu osiągnięcia zysku.

czerwiec 2015

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego