"Szczęśliwa 13" - Ośrodek Pomocy Społecznej Środa Wlkp.

Idź do spisu treści

Menu główne

"Szczęśliwa 13"

inne działania
 
 

         Zespół wokalno instrumentalny „Szczęśliwa 13" powstał w maju 1997 roku. Wówczas to OPS otrzymał zaproszenie Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej w Poznaniu i Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sielinku do wzięcia udziału w przeglądzie seniorskich zespołów artystycznych.
W skład osobowy zespołu weszli członkowie Klubu Pogodnej Jesieni, którzy pomyślnie przeszli eliminacje wokalne. W krótkim czasie zespół stał się popularny, zyskał sobie wielu sympatyków. Po kolejnym występie prasa tak pisała o zespole: „ Szczęśliwa 13 to pełen temperamentu zespół śpiewaczy średzkich seniorów, który spotyka się od maja 1997 roku. Odbywa próby i występuje przy Domu Pogodnej Jesieni. Szczęśliwa 13 jest to nazwa, rzecz jasna, przekorna. Zespół, wbrew przesądowi o liczbie trzynaście, nie jest bynajmniej pechowy, ani nieszczęśliwy, a wprost przeciwnie: wykonuje piosenki pogodne i z humorem /…/ Nie stroni od wykonywania najnowszych, popularnych piosenek, czym wzbudza aplauz także ludzi młodych. Nieustannie zresztą wzbogaca swój repertuar. "
         Zespół zadebiutował na Festynie Talentu i Sprawności w Sielinku w 1997 roku. W styczniu 1998 roku „Szczęśliwa 13” występowała w programie telewizyjnym, poświęconym problemom wieku starszego. Koncertowała też w wielu miastach Wielkopolski i kraju: Centrum Kultury Zamek, aula AWF , Uniwersytet Trzeciego Wieku, aula Szkoły Pracowników Służb Społecznych w Poznaniu, na imprezach kulturalnych organizowanych przez ROPS w Poznaniu (Lisówki), przez OPS-y i PZERiI w Swarzędzu, Dominowie (Przegląd Twórczości Zespołów Seniorskich i Osób Niepełnosprawnych), Kostrzynie, Krzykosach, Nowym Mieście, Kleszczewie (Przegląd Twórczości Seniorskiej, Przegląd Zespołów Kolędniczych), Gieczu, Trzemesznie
Przegląd Twórczości Zespołów Seniorskich, występ podczas Dożynek Wojewódzkich w Gnieźnie, w Szamotułach (Festiwal Piosenki Seniorów), Pniewach, Kruszwicy i Pile (Wojewódzki Przegląd Amatorskiej Twórczości Artystycznej Seniorów) oraz na wielu imprezach o charakterze lokalnym. Zespół wykonuje utwory współczesnych artystów estradowych, w swoim repertuarze posiada ok. 100 piosenek.
Osiągnięcia „Szczęśliwej 13" są rezultatem solidnej pracy całego zespołu.


.  

 
 

         „Nie trzeba być bogaczem, by ofiarować coś cennego drugiemu
człowiekowi. Można podarować mu odrobinę czasu i uwagi”
                                                                                                D. Green

         
20 listopada 2013r. świętowaliśmy obchody Dnia Pracownika Socjalnego,
w trakcie których zorganizowana była konferencja wraz z częścią artystyczną.
Zgodnie z przytoczona maksymą jej organizatorzy podarowali czas i uwagę
na to aby docenić pracę jako wykonuje pracownik socjalny.
         Konferencję rozpoczęły Pani Maria Krupecka, Dyrektor Wydziału Polityki
Społecznej, Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu oraz
Pani Aleksandra Kowalska, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej
w Poznaniu. Następnie głos zabrał Pan Piotr Florek, Wojewoda Wielkopolski
oraz Pan Tomasz Bugajski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
Po oficjalnych wystąpieniach nastąpił moment na wolne wnioski uczestników
konferencji.
        
W kolejnej części konferencji zgromadzeni wysłuchali interesującego
wykładu prof. dr hab. Mirosława Grewińskiego pt. „Polityka społeczna dziś i jutro”.
         Po zakończeniu części konferencyjnej nastąpiła cześć artystyczna. Jako
pierwszy wystąpił zespół Dzieciaki z Podwórka z piosenką „Razem radę damy!”
promującą kampanię na rzecz edukacji włączającej "Uczmy się razem żyć",
realizowaną przez Wielkopolskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych.
Po nim odbyło się przedstawienie teatralne pt. "Fatalne zaręczyny" przygotowane
przez Stowarzyszenie dla Ochrony i Promocji Zdrowia Psychicznego "Bądźmy
Razem" z Międzychodu. Na zakończenie wystąpił zespół wokalno - instrumentalny
"
Szczęśliwa 13" działający przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Środzie Wlkp.
Członkowie Klubu Pogodnej Jesieni zaprezentowali utwory: "Pięknie żyć",
"Les
Champs Elysees", "Che sara".

         Podziękowanie z pracę pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej
w Środzie Wlkp.odbyło się także podczas cotygodniowego spotkania członków
Klubu Pogodnej Jesieni już 18. litopada w Domu Pogodnej Jesieni przy
ul. Szpitalnej 10.

 
 

Sukces zespołu „Szczęśliwa 13”

         W dniu 27 maja 2015 r. odbył się XIII Festiwal  Piosenki Seniorów-Szamotuły
2015. Organizatorem festiwalu jest Dom Dziennego Pobytu Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Szamotułach. Przewodni temat tegorocznego Festiwalu Piosenki Seniorów brzmiał: Pokój Wam! „Bądź dla innych na co dzień serdeczny…” Co roku organizowanej imprezie przyświeca inny tematyka. Bądź dla innych na co dzień serdeczny…”, to słowa z refrenu piosenki o takim tytule, która znajduje się na najnowszej płycie Eleni: Miłości ślad. Od początku, czyli od 13 lat,  impreza organizowania, jest pod honorowym patronatem Eleni, a coroczna tematyka festiwalu wywodzi się właśnie z Jej utworów.
         Na festiwal przyjechało z całej Wielkopolski łącznie 13 zespołów: wokalnych, wokalno
instrumentalnych i chórów. Środę Wielkopolską reprezentował zespół wokalno instrumentalny „Szczęśliwa 13”, który po raz 7 potwierdził swój udział w imprezie. Jak twierdzili organizatorzy, na XIII festiwalu szamotulskim nie mogło zabraknąć średzkiej "13". Przed oficjalnym rozpoczęciem festiwalu, wszystkie zespoły losowały kolejność, w której wystąpią przed Eleni, jury i publicznością. Trzynastka wylosowała nr 11. Wzorem lat ubiegłych organizatorzy postawili zespołom warunek,
iż każdy zespół mógł wykonać wyłącznie 3 utwory, które  powinny wyrażać trzy aspekty: religijny, patriotyczny i ludzki. Zatem nie tylko poprawność wykonania utworów, ale też ich wybór i spójność tekstów z tematem przewodnim był analizowany przez jury i wpływał na ogólna ocenę występu. Repertuar zespołu Szczęśliwa 13 był bardzo ambitny. Wykonano 3 utwory: PIEŚŃ O POKOJU z repertuaru zespołu Akcent, ZBUDUJEMY DOM z repertuaru Enej i PANNA PSZENICZNA z repertuaru Haliny Frąckowiak. Wszystkie utwory wykonane zostały w sposób żywiołowy, widownia przyjęła występ z entuzjazmem, a zespół otrzymał ogromne brawa. Wysoki poziom wykonania zagwarantowała zespołowi też profesjonalnie przygotowana aranżacja, do złudzenia przypominająca wersje oryginalne. A mówiąc żargonem młodzieżowym: Daliśmy czadu! Tego dnia zespół „Szczęśliwa 13” za swój występ dwukrotnie otrzymywał z rąk Eleni i organizatorów dyplomy i nagrody: za prawidłowy dobór tekstów prezentowanych utworów oraz za zajęcie II miejsca na festiwalu.
         Dla członków zespołu odniesiony sukces był zwieńczeniem ogromnej pracy włożonej w przygotowanie się do występu. Wielogodzinne i codzienne próby zespołu, często do późnych godzin wieczornych, praca nad emisją głosu, zmęczenie, to cena, którą warto było zapłacić za zdobyte uznanie. Jest ono dla nas tym bardziej ważne, gdyż właśnie w maju br. mija 18 lat od powstania zespołu, stąd mamy podwójny powód do świętowania.
         Festiwal w Szamotułach był pierwszym występem zespołu w tegorocznym sezonie. Aktualnie rozpoczęły się przygotowania do kolejnych występów w różnych miastach Wielkopolski na podobnych przeglądach piosenki. W Szamotułach na festiwalu zespół wystąpił w następującym składzie:  Wanda Kuźniak, Zofia Sobucka, Jadwiga Piątek, Irena Teodorowicz i Janina Dydymska oraz akompaniator Dariusz Stefaniak i dyrygent, kierownik zespołu Danuta Wieczorek.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego